به نظر می رسد عقد مجدد قرارداد با بیمه دی یک حرکت شکلی و بی ثمر برای پاسخ به اعتراضات جامعه ایثارگری باشد. لذا این سئوال وجود دارد که بیمه دی چگونه دوباره در چنین مناقصه ای یک طرفه شرکت می کند و برنده مناقصه هم می شود!؟

روابط عمومی انجمن جانبازان نخاعی با صدور بیانه ای نسبت به تمدید قرارداد بیمه پایه و تکمیلی ایثارگران به ویژه به خاطر به مخاطره افتادن سلامت و ادامه سیر درمان جانبازان پر خطر و نخاعی اعتراض کرد.

متن بیانیه انجمن به این شرح است.


بسمه تعالی

جناب آقای عباسپور

معاونت محترم بهداشت و درمان بنیاد شهید وامور ایثارگران

مطلع شدیم که بیمه تکمیلی جانبازان وخانواده شهدا وایثارگران طبق مناقصه برگزار شده از طرف بنیاد همانند سال های گذشته به تنها بیمه هماهنگ شده با بنیاد در مناقصه سپرده شده است. چگونه بیمه ای که حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان طلب از بنیاد شهید دارد و به علت عدم پرداخت تعهدات از طرف بنیاد و نهایتا عدم تامین آن ازطرف دولت، سطح خدمات بهداشتی درمانی را از ۱۲۰۰۰ مرکز خدمات درمانی، بیمارستان ها ،دفاتر خدمات پرستاری، کلینیک‌ها، درمانگاه ها، داروخانه‌ها و... به حدود ۵۰۰۰ مرکز تقلیل داده است و بقیه این مراکز نیز در صف لغو قرارداد قرار گرفته‌اند.

وقتی مراکز طرف قرار داد از جمله بیمارستان‌ها، کلینیک ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها مراکز خدمات پرستاری وفیزیوتراپی ها و.... یک جانبه فسخ قرار داد نموداند.

به نظر می رسد عقد مجدد قرارداد با بیمه دی یک حرکت شکلی و بی ثمر برای پاسخ به اعتراضات جامعه ایثارگری باشد. لذا این سئوال وجود دارد که بیمه دی چگونه دوباره در چنین مناقصه ای یک طرفه شرکت می کند و برنده مناقصه هم می شود!؟

قابل ذکر آن که تنها متضرر واقعی این داستان جانبازان پُر خطر از لحاظ ابتلا به بیماری‌ها و عوارض ناشی از مجروحیت سال های دفاع مقدس، مخصوصا جانبازان نخاعی بوده و هستند.

ممکن است در شهرتهران بتوان علیرغم کاهش ۶۰ درصدی مراکز بهداشتی و درمانی لغو قرار داد نمود، باز از ۴۰ در صد باقی مانده مراکز مذکور، خدمات نازلتر و با کیفیتی پایین را گرفت ولی چگونه می توان در شهرستانی که تنها بیمارستان موجود آن، جانباز را پذیرش نمی کند تاب آورد و فریاد بر نیاورد؟

آیا نحوه انتقال و اسکان و درمان در مراکز استان ها و تهران بهبود یافته است و یا مکانیسم پرداخت هزینه ها به روز شده است؟

چرا ازمسئولین بنیاد شهید و متولیان امور بخاطر این مصائب و ظلم مضاعف هیچ گونه صدا و آوایی بر نمی خیزد؟

چرا این‌ همه بدهی روی هم انباشته شده است؟

چرا هیچ گونه اقدام عملی صورت نمی‌گیرد، هفته‌ای دو بار در  جلسات دولت چه کسی حضور پیدا می‌کند؟

چه کسی معاون رئیس جمهور است؟!

چرا فریاد دادخواهی به گوش نمی‌رسد؟

وظیفه دولت، سازمان برنامه و بودجه، متولیان و مسئولین مربوطه که نظاره گر این ظلم فاحش می باشند و دم بر نمی آورند چیست و چه کسی پاسخ گو است؟

چگونه بنیاد شهید و بیمه دی به خود اجازه می دهند با این اوضاع نابسامان و با این سطح از بی‌توجهی ها ازطرف دولت به ادامه کار بپردازند؟

انباشتگی پرداخت هزینه هایی را که جانباز از جیب خود پرداخت نموده است،  بیمه دی و بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاخیر چندین ماهه و بطور ناقص وگاه با اِن قُلت های در فاکتور و تعرفه  و... نادیده می گیرند و پرداخت نمی نمایند. در ظاهر صد درصد هزینه های بهداشتی درمانی جامعه ایثارگر به عهده بیمه دی است و جانباز و خانواده ایثارگر هیچ گونه پرداختی در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی نباید داشته باشند، اما واقعا این گونه است؟!

مقام معظم رهبری در جلسه ای می فرمایند: « ما می خواهیم اگرکسی در خانواده مریض شد آن خانواده بیش از رنج مریض داری رنج و دغدغه دیگری نداشته باشد.»

آیا مشکلاتی که ایثارگران در مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی با آن مواجه اند در دیگر سازمان ها، نهادها و وزارتخانه ها هم مشاهده می شود؟

به نظر می رسد صدمات جسمی، جانی، روحی و مالی جانباز برایشان ارزشی ندارد.

شاهدیم که  با این سطح از  بدهکاری بنیاد شهید به بیمه دی، در رابطه بیمه دی با بنیاد شهید خدشه ای وارد نشده است.

ورود و شرکت بیمه دی در مناقصه بنیاد شهید زمانی قابل پذیرش و هضم می بود که  می دانستیم با بیمه ای قوی بلحاظ مالی طرف هستیم که علیرغم این همه طلبکاری از بنیاد بابت تعهدات خود به مراکز بهداشتی درمانی، از زیر مسئولیت شانه خالی نمی کرد و از این ناحیه، طرف بیمه گر خود را می گرفت تا صدمه و خسارت جسمی، روحی، جانی و مالی متوجه جانباز نشود، اما متاسفانه چنین به نظر می رسد که در ورای این ماجرا و قضیه چیز دیگریست!.

 

روابط عمومی انجمن جانبازان نخاعی ایرانیان

 

 ارسال نظر
info@ajnokhaei.ir
نحوه ارتباط با :    ۰۲۱ - ۲۲۴۱۵۹۳۳