مسائل و مشکلات جانبازان نخاعی در زمینه خودرو مناسب ،بهداشت ودرمان ،تجهیزات ووسایل مصرفی ،ماده ۳۸ و۳۹ وبازنشستگی و....با آقای قاضی زاده هاشمی طرح وبحث شد.
گزارش

دیدار هیئت مدیره انجمن جانبازان نخاعی ایرانیان با معاون رئیس جمهور و ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران به دنبال پیگیری مسائل و مشکلات جانبازان نخاعی از سوی این انجمن در روز چهارشنبه ۲۸ مهر۱۴۰۰ دیداری با آقای دکتر امیرحسین قاضی زاده هاشمی انجام شد، که طی ان موارد مختلف زیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

۱- موضوع خودروی مناسب جانبازان ۷۰ درصد. موضوع خودرو بر دو محور واردات خودرو خارجی تا سقف دلاری محدود و معین و معافیت گمرکی و یا واردات خودرو از مناطق آزاد مطرح گردید.

۲- ابقا حق پرستاری جانبازان ۷۰ درصد بعد از شهادت جانباز .

۳ -اجرای ماده ۳۸ قانون جامع با موضوع بازنشستگی جانبازان بسیجی حالت اشتغال، پس از ۳۰ سال سنوات، که بنیاد شهید مبنای ۳۰ سال را از زمان تصویب قانون حالت اشتغال(سال۷۲) قرار داده در حالیکه می بایست از زمان مجروحیت محاسبه گردد.

۴ -اجرای ماده ۳۹ قانون جامع و عدم قطع حقوق حالت اشتغال در صورت اشتغال جانبازان در دستگاه های دیگر .

۵ -ویلچر، نظر به این که بیش از ۷ سال است ویلچر مناسب خارجی به جانبازان تحویل نشده است و ویلچر های ایرانی هم هنوز به کیفیت مطلوب نرسیده، درخواست تحویل تهیه و تحویل ویلچر خارجی شد.

۶ -تجهیزات و وسایل مصرفی از قبیل کیسه کلستومی و غیره که علی رغم ضرورت مدتهاست تهیه و توزیع نشده است.

۷-مراکز جامع توانبخشی. باتوجه به صرف هزاران میلیارد تومان برای ساخت مراکز مذکور این مراکز جهت ارائه خدمات نیاز به تامین اعتبارات محدود و مختصری دارد، که درخواست تامین بودجه لازم مطرح شد.

۸ -با توجه به پرداخت وجه نقدی در قبال پیش فاکتور به‌جای تامین تجهیزات و ویلچر که اخیراً در بنیاد مطرح و باب شده ، این موضوع مورد انتقاد قرار گرفت.

۹-درخواست شد، خدماتی که ارائه نشده و به مرحله اجرایی نرسیده از سوی مسئولین رسانه‌ای نشود.

۱۰- موضوع بیمه و بهداشت و درمان که در زمینه های زیر مطرح گردید؛ _توزیع نامناسب و نامتعادل تجهیزات بین جانبازان مورد انتقاد قرار گرفت. _بیان شد که بهترین دوره بیمه و درمان جانبازان زمانی بود، که بنیاد با بیمه ایران قرارداد داشته است، که در آن دوره جانباز می‌توانست از بیمارستانی به دلخواه خدمات بگیرد. _ از عدم رعایت کرامت و شأن جانبازان در دو بیمارستان متعلق به بنیاد انتقاد شد. _عدم دسترسی جانبازان شهرستانها به بیمارستان تخصصی مورد انتقاد قرار گرفت. _ بیان شد در بعضی از بیمارستان ها جانباز بدون اینکه نیاز به عمل جراحی داشته باشد، از سوی بعضی از سودجویان مورد عمل جراحی قرار می گیرند. _این که عنوان می‌شود، جانبازان فول درمان هستن واقعی نیست و اجرا نمی شود.

۱۱ -موضوع سفرهای سیاحتی و زیارتی که در زمینه های زیر مطرح گردید؛ _عدم وجود مکان مناسب برای سفر جانبازان نخاعی و این که بنیاد امکاناتی دارد، که کارمندان از آن استفاده می کنند، اما جانبازان از آن بی بهره اند. _ گزارش شد که کمیته سیاحتی زیارتی انجمن برای اولین بار موفق شده است، یک کاروان جانبازان نخاعی به همراه خانواده به حج عمره اعزام کند. _با همکاری انجمن ۱۵۳ کاروان زیارتی به عتبات اعزام شدند، که در این سفرها همه امکانات و تسهیلات از جمله هتل مناسب و وسیله نقلیه مناسب تامین شد. _ درخواست شد که موضوع سیاحتی و زیارتی با استفاده از امکانات بنیاد عملیاتی شود.

۱۲ _ آسایشگاه هاجر متعلق به جانبازان بانوی نخاعی و مشکلات آن از جمله تخت و تشک و کادر پرستاری مطرح شد.

۱۳ _درباره هتل متعلق به بنیاد در مشهد مقدس که ۱۸ سال ساخت آن طول کشیده و صدها میلیارد هزینه شده است و اکنون برای بهره برداری و ارائه خدمات نیاز به حدود ۱۰۰ میلیارد اعتبار دارد. این در حالی است که بعد از گذشت چهل سال یک اتاق مناسب برای جانبازان نخاعی در مشهد وجود ندارد، در مواردی هم که اقدام به ساخت و مناسب سازی فضای هتل برای جانبازان شده بدون کارشناسی پوده و موجب هدر رفت منابع شده است. موضوع مشکل بازسازی آسایشگاه مشهد نیز مطرح شد. در ادامه آقای قاضی زاده بیان داشتند، درباره هر یک از موضوعات مطرح شده می توان توضیح داد، اما به طور کلی می گوییم که گرچه ما مسئولیت داریم، اما طرف ایثارگران هستیم و در جلسات دولت و مجلس هم موضع ما موضع ایثارگران است، نه موضوع دولت و مجلس. یعنی آنچه که می تواند در بهبود کیفیت زندگی ایثارگران موثر باشد، بنیاد وظیفه دارد پیگیری و به نتیجه برساند. ایشان هم چنین بیان داشتند، گاهی جایی نیازی وجود داشته و راهکارهایی ارائه شده که یا غیرقانونی بوده است یا موقت. مثلاً اولا- موضوع واردات خودرو غیر قانونی است و هیچ وقت به نتیجه نمی رسد، چون قانونگذار واردات خودروی بالای ۲۴۰۰ سی سی و خودروی لوکس را ممنوع کرده و ثانیا- خودرو مناطق آزاد نیز قانونی نیست وانجام نمی پذیرد. بعضی موارد هم که هم قانونی نیست و هم موقت است، مثل ابقای حق پرستاری بعد از شهادت جانباز . در این موارد راهکار آن است که با کمک هم اینگونه مسائل را قانونی نموده و برای آن ردیف بودجه مستمر تعریف شود. البته در این مورد اخیر چون مصوبه هیئت امنای دوره مدیر قبل بوده است، ما اعلام کردیم که مصوبات هیئت امنا هر چه بوده اجرا شود، اما سوال این است که بعد برای استمرار آن چه باید کرد؟ راهکار این است که ما موضوع ابقاء حق پرستاری همسران جانبازان شهید را در قالب از کار افتادگی همسران شهدا تعریف کنیم ، بدین معنا که بعد از شهادت جانباز همسر جانباز یه کمیسیون ارجاع شود وحق پرستاری به خود او تعلق گیرد. در ادامه مجدداً موضوع خودرو مطرح شد، که ایشان بیان فرمودند واردات خودرو در دولت یک موافق هم ندارد و می‌گویند برمبنای تفاهم نامه سی هزار خودرو داخلی و مناسب سازی شده برای جانبازان به صورت( خارج ازقرعه کشی و نقدی) انجام شود. ایشان در ادامه فرمودند مادر آینده یک شورای متشکل از صنوف مختلف ایثارگری خواهیم داشت، که با هم فکری آنها برنامه ها را طراحی و اجرا می کنیم. و همچنین وعده دادند، سایر موارد از قبیل هتل، ویلچر و موضوع سیاحتی و زیارتی و... را دنبال خواهند کرد. در پایان یک بار دیگر موضوع خودرو مطرح شد که اعضا انجمن بیان داشتند: اولا - جانبازان بدنبال خودروی لوکس که مشمول ممنوعیت است نیستند، بلکه خودرویی را میخواهند که مشکلشان را حل کند. ثانیا- اگر موضوع خودرو بر محور خودروی داخلی باشد، باید در قالب ماده ۴۵ قانون جامع عمل شود (با تسهیلات و کمک بلاعوض) و یا همان گونه که به نمایندگان مجلس خودرو تحویل شد، به ایثارگران هم با همان شرایط تحویل شود، که ایشان بیان داشتند، این حرف درست است و قانون ایجاد حق می کند، لکن در شرایط کنونی دولت بودجه لازم را ندارد و سیاست اقتصادی دولت در شرایط فعلی انقباضی است.

 

 

 

 ارسال نظر
info@ajnokhaei.ir
نحوه ارتباط با :    ۰۲۱ - ۲۲۴۱۵۹۳۳