چند سالی است که کمیته مناسب سازی شبکه ملی ایثارگران، پیگیر مناسب سازی مبلمان محیط شهری برای جانبازان و معلولین حرکتی می باشد. یکی از اماکن مورد نظر، ایستگاه راه آهن تهران بوده است که در بازدید حدود سه سال پیش این کمیته از محل مذکور مشاهده شد کارهای نسبتا خوبی در این ایستگاه در خصوص مناسب سازی انجام شده است .

چند سالی است که کمیته مناسب سازی شبکه ملی ایثارگران، پیگیر مناسب سازی مبلمان محیط شهری برای جانبازان و معلولین حرکتی می باشد.

یکی از اماکن مورد نظر، ایستگاه راه آهن تهران بوده است که در بازدید حدود سه سال پیش این کمیته از محل مذکور مشاهده شد کارهای نسبتا خوبی در این ایستگاه در خصوص مناسب سازی انجام شده است .
اعضای این کمیته که متشکل از تعدادی از جانبازان با مشکل حرکتی می باشند عبارتند از؛
آقای مهندس حیدر بنایی، آقای مهندس امیر نورانی ، آقای دکتر مرتضی شکوهنده، آقای دکتر حسن ابوطالبی و اخیراً خانم مژگان طرفی نژاد.

این کمیته چندی پیش با خبر شد، یکی از ارگانهای رسمی کشور در گزارشی مناسب سازی ایستگاه راه آهن راه مطلوب تشخیص نداده و نمره صفر برای ان منظور نموده و در سیستم دولت به ثبت رسیده است.

با توجه با این که در سال ۹۷ همین ارگان نمره ۹۵ را منظور نموده بود، کمیته مناسب سازی شبکه ملی ایثارگران به این اقدام غیر منصفانه واکنش نشان داده و روز سه شنبه ۱۴/ ۴ / ۱۴۰۱ با هماهنگی با جناب آقای مهندس منادی مدیر مسافری ایستگاه، در محل حضور یافته و بازرسی و بررسی دقیقی از بخش ها و اقدامات انجام شده صورت گرفت، که نتیجه آن به شرح ذیل به اطلاع جانبازان و معلولین عزیز میرسد:

۱- فضای فیزیکی میدان که از گذشته دور بر اساس طراحی قدیمی تماماً دارای جدول و موانع عبوری برای جانبازان و معلولین حرکتی بوده است به طور کلی مناسب سازی شده است.

 

 

۲- در پارکینگ وی آی پی ایستگاه واقع در ضلع جنوب شرقی میدان، ۴ فضا برای جانبازان و معلولین با تابلو مشخص شده است، که عزیزان می توانند به طور رایگان هنگام سفر از این فضاها استفاده نمایند.

 


 

 

 

۳ -پله های ورودی سالن که از دو طرف دارای شیب نسبتاً مناسب می باشد.


۴- در بخش های داخلی سالن سرویسهای قدیمی ازهم کف سالن جمع آوری و غیر از یک چشمه از آن بقیه به زیر زمین منتقل و آسانسور نیز نصب شده است.

در حال حاضر سرویس بهداشتی آقایان در حال بهره برداری است وسرویس بهداشتی معلولین برای خانم ها نیز در دست اقدام است.

۵- پیشخوانهای متعدد اعم از اطلاعات، کانتر اشیای گمشده، همسطح با افراد ویلچری پایین آمده و در کنار پیشخوان سایر مسافران به راحتی قابل استفاده است.


۶-در کنار آب خوری سایر افراد، آبخوری با ارتفاعی کوتاه و مناسب برای جانبازان و معلولین ویلچری تعبیه شده است.

 


۷- غرفه ها، فروشگاه ها و دفاتر فروش بلیط و همه اجزاء سالن، تقریباً بدون درب و بدون لبه، کاملاً همسطح، برای افراد ویلچیری و قطع عضو مناسب‌سازی شده است.

 


۸- برای ورود از سالن به سکو ها، در هر سکو یک آسانسور و همچنین راهروی برقی مناسب تعبیه شده است.

 


۸- برای جابجایی جانبازان و معلولین حرکتی از ویلچر به داخل واگن ها شیب مکانیکی پرتابل تهیه شده است.

 


۹- تعداد ۳ عدد ایل چیر مختلف تهیه شده است که بر روی یکی از آنها توافق به عمل آمد.

 


۱۰- در این بازدید مطلع شدیم راه روی قطارهای غزال برای تردد با ویلچر مناسب است.

۱۱- جانبازان و معلولین حرکتی می توانند، هنگام تهیه بلیط وضعیت خود را معرفی و با تیک زدن محل مخصوص در بلیط، زمان ورود به ایستگاه از خدمات ویژه استفاده نمایند.

توضیحات تکمیلی انکه یکی از ایراداتی که به مناسب سازی ایستگاه گرفته شده، شیب دسترسی به نمازخانه است، که تقریباً با شیب حدود ۱۸ و ۱۹ درصد ساخته شده است.
در بررسی به عمل آمده مشخص شد، علت تند بودن شیب آن است که، در صورتی که قرار بود شیب ملایم شود، به داخل سالن و در محل عبور عابرین کشانده می شد، که عملا امکان کم کردن آن وجود نداشته است.
سرویس بهداشتی معلولین برای آقایان گرچه با شرایط موجود قابل استفاده است لکن فضای محدودی دارد، که جناب آقای مهندس منادی اظهار داشتند قرار است دو چشمه از سرویس های ایرانی را به هم زده و دو فضا را به یک سرویس بهداشتی برای معلولین تبدیل کنند که فضای مناسبی پیدا خواهد کرد.
در پایان دیدار لوح تقدیری از سوی کمیته مناسب سازی شبکه ملی ایثارگران به آقای مهندس منادی تقدیم و از زحمات ایشان در خصوص مناسب سازی ایستگاه راه آهن تهران قدر دانی به عمل آمد. 

 


همچنین نظر به آنکه مدیر ایستگاه تهران جناب آقای مهندس کاظمی نژاد در ماموریت به سر می بردند، تلفنی با ایشان ارتباط برقرار شد و از زحمات ایشان نیز تقدیر و تشکر به عمل آمد.

گفتنی است که جناب آقای مهندس بنایی از پیش کسوتان مناسب سازی، از پیشتازان مناسب سازی راه آهن تهران در کنار آقای مهندس منادی بوده اند.ارسال نظر
info@ajnokhaei.ir
نحوه ارتباط با :    ۰۲۱ - ۲۲۴۱۵۹۳۳